BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaip “išsukti” naują internetinį projektą Lietuvoje?

Esu ne kartą skaitęs, jog užsienio rinkoje tai salyginai paprastas dalykas:

 • Sukurti tikrai gerą, patogų, naują projektą (turbūt ne pati paprasčiausia užduotis..)
 • Naujieną prastumti į Digg

Ir jeigu tavo kurinys tikrai geras, daug šansų, kad papildomai reiklamai išleisti tūkstančius pinigų nereiks. Nes iš karto sužinos tūkstančiai žmonių, aprašys kiti portalai, nemažai blogerių. Tuo pačiu gausi iš karto gerą nuorodų tinklą.

Toks būdas kur kas efektyvesnis nei išleisti šimtai (ar net tūkstančiai) $$$ už reklamą kituose tinklapiuose ar AdWords.

O ar įmanoma be papildomų išlaidų tą pasiekti Lietuvoje? Sunkiai. Nei vienas naujienų portalas nemokamos reklamos nedalina, o bendruomenės portalo neturim. Yra ambicijų tą padaryti su Lietblogs.lt, bet dar anksti kalbėti. Tiesa, dar kaip.tik.ten turim, bet kiek teko stebėti ten atsiradimas duoda tik keliasdešimt lankytojų per dieną. Vargu ar tokie skaičiai duos didelės naudos, neskaitant to, kad busi apšauktas spameriu.

Dauguma turbūt teigsit, kad rinka maža. Bet mūsų nedaug ir yra. Jeigu jau daugiau nei kas trečiuose namuose yra PC ir ~60% iš jų prijungti prie interneto tai vis tik nėra mažai. Aš galvoju kiek kitaip - mūsų internautai dar kiek per “jauni” (ne amžiumi, o išprusimu). Jeigu paanalizuotume anksčiau minėtus Lietblogs bei kaip.tik.ten lankytojus manau nesunkiai galima suprasti, kad dauguma jų yra patys blogeriai, ar bent jau juos skaitantys. Tai žmonės, kurie domisi kur kas daugiau nei “kas ką nušovė, ar su kuo išsiskyrė” (a.k.a Delfi ir kt.).

Mano išvada tokia - prireiks dar laiko, kol mūsų internetinė visuomenė pribręs rimtesniems informaciniams projektams, kur atsivertų nemokama reklamos galimybė. Nors tai reklama gal ir ne visai teisinga vadint.

 

Rodyk draugams

Komentarai (208)

 1. glam.lt:

  Puiki analize. Visiskai sutiku, kad Lietuvoje "word of mouth" nera toks veiksmingas kaip visame pasaulyje. Viena priezasciu-Lietuvoje yra vienetai profesionaliu blogeriu, kurie padetu ta "word of mouth" skleisti…

 2. Archatas:

  Gal kaip tik dabar bandai išsukti kaip.tik.ten? :)

 3. develop:

  @Archatas

  Ne, neturiu jokių reikalų su kaip.tik.ten :-)

 4. blogger:

  Tai ir leisk projektą užsienyje. Jei jį lengviau išpopuliarinti, o ir žymiai pelningiau, tai I don't quite see what the problem is.

  Na, nors jei ten toks projektas yra ir negirdėtas tik Lietuvos rinkai, tada kita problema. Bet tada paprasčiausiai paleidi ir lauki, kol jis išpopuliarės. Anksčiau ar vėliau pagal idėją vis tiek taip turi nutikti. :)

  O be to, dar yra tarkim koks cha.lt, kur gali gauti nemokamos reklamos (jei sugebi kaip nors įmesti savo link'ą į post'ą). Aišku, traffic'as gali būti ir nelabai targeted…

 5. Lokyz:

  Nagi nagi, kas čia toks nekaltas pasireklamavęs KTT buvo apšauktas spameriu?

  Dėkitės, reklamuokitės -tik nereikia fake userių kurt ir vaizduot nesamo aktyvumo. Jei postas niekam neįdomus, tai ir nesusilaukia jie balsų - tokie rinkos dėsniai, kad ir kaip norėtųsi traukinį pastumt rankom.

  Jei pasiskaitytum digg.com policy, nustebtum sužinojęs, kad ir ten žmonės kurie patys įsideda nuorodą ir o po to patys belekiek kartų pribalsuoja už ją nėra gerbiami.

  Galų gale ktt projekto tikslas kitas - anaiptol ne stumti kokį nors atskirai paimtą projektą, o struktūruoti informaciją.

  Dėl to ar mažai ar daug Lietuvoje skaitančiojo potencialo: dauguma iš tų 40 procentų Lietuvos interneto skvarbos atstovų toliau delfi.lt, deja, nenurieda, ir vargu ar kada nuriedės, nes lietuviškojojoje blogsferoje jau metus su virš sparčiai kylanti logorėjos banga gamina tai, ką Arnoldas ir šmaikščiai įvardino taikliu žodžiu.

  Aš tai gerbiamojo autoriaus išvadą apversčiau atvirkščiai - ne rinka čia nepribrendusi, o rašytojai nelabai suvokia ką rašo, ir kodėl tai daro. Ekonomikoje taip jau yra, kad pirkėjai perka tik tokį produktą, kuris jiems atrodo patrauklus, o ne tai ką jiems bando įpiršti ambicingi bet nebūtinai savikritiški ir sugebantys įvertinti savo "produktą" klaviatūros spaudinėtojai.

 6. develop:

  @Lokyz

  Aš tikrai ne apie "Policy" laužymą. Jeigu produktas vertas dėmesio, nereikia nieko laužyt. Turėjau galvoje, kad kaip.tik.ten nesugeneruoja tokios auditorijos, kad patekimas ten duotų apčiuopiamų rezultatų. Ir tu esi teisus - ten ne ta paskirtis. O aš paminėjau tik todėl, kad nelabai buvo ką daugiau paminėt.

  Ir ne apie pirkimus ar rašančius blogerius.

  mano mintis - tiesiog Lietuvoje nėra galimybės pranešti naujienos (būtent apie naują, vertą dėmesio, projektą) nemokamai, kad tai atstotų perkamą reklamą.

  Bet aš tikiu, kad tai pasikeis.

 7. Lokyz:

  "Pirkimu" aš įvardijau vartojimą - skaitymą, domėjimąsį, lankytojų skaičių. O nevartoja, nes a.) nelabai nuotuoia kad kas nors internete už delfio išvis yra (skaičiau internete, - a, delfyje) b) jei kažką paskaito ir neužsikabina,l tai daugiau ir negrįžta. Čia amžinoji bėda - žmogaus regos laukas per siauras, tai ir tenka apsiriboti apytiksliai iki 10 rss feedų, nes kitu atveju paskęsti infosraute.

  Dėl ktt - jam vis dar trūksta masės, kad galėtų generuot ir didesnius srautus.

 8. asterisk:

  Puiki savireklama yra delfyje ;)

 9. katiba:

  hmm, o kaip tu įsivaizduoji "rimtesnį informacinį projektą"?

 10. develop:

  @asterisk

  Kokiu būdu tai galima pasiekti neišleidus kapeikos? Per delfi blogą?

  @katiba

  Na "rimtesnį" žodis galbūt buvo ir nelabai teisingai pavartotas. Turėjau galvoje, kad laisvai lankytojų generuojamą turinį.

 11. innodea:

  nesutinku su autoriumi. Lietuvoje visai tai galima padaryti, tik del mazos rinkos ir kt veiksniu tam reikia kur kas daugiau fantazijos ir ivairesniu budu nei kad idejau i digg ir pamirsau. kitaip tariant, reikia dirbti ant to;)

  Redagavo innodea 2007-04-03 13:53

 12. adomas:

  ir ishvis - galetum parodyk ka nori prastumti lietuvishkoms masems? o jei nenori tai ko pariniesi?

 13. Lokyz:

  Adomai - is nesiparina, jis tik savo bloga populiarina:>

 14. develop:

  @innodea

  Todėl ir parašiau "Sunkiai". Kaip sakoma "Nieko nėra neįmanomo".

  @adomas

  Šiuo metu nieko nesiruošiu "prastumt".

 15. internetas:

  Vyrai, dirbam, dirbam - ir padarysim :)

 16. asterisk:

  Parašyk protingą straipsnį, kuris paminėtų tavo adresą ir pamatysi rezultatus, netgi jeigu adresas nėra linkas.

 17. pats:

  is dalies nesutikciau. pas mus beveik visai dar nenaudojami arba neteisingai naudojami vietiniai (LT) galimi irankiai: nuorodos forumuose, bloguose ir daug kitu neblogai suveikianciu dalykeliu (zinoma jie buna ant ribos su spamu, bet ir tai galima susvelninti). o pats pagrindinis ginklas - viraliniai "prijomai" apskritai nenaudojami. kazkada pats paleidau viena grandinini emaila, tai veliau kelis straipsnius spaudoje poto skaiciau apie ta maila :)

 18. I’d have to be of the same mind with you one this subject. Which is not something I usually do! I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 19. dfhdfghdfghdfghdfghdfghdfgbncvncvbnvcbncvbncvbn

 20. When i visit a blog, chances are that I see that the construction is poor and the writting bad. Regarding your blog,I could honestly say that you writting is decent and your website solid.

 21. You completed a few nice points there. I did a search on the issue and found most people will go along with with your blog.

 22. Moe:

  Great blog, bookmarked for later use. Thanks

 23. Amazing. I have now seen the sunshine. In fact, I am going to most likely have to put on my sunglasses now.

 24. Thanks for posting.

 25. Children enjoy our math games and countless kids play our math games every single day. Our collection of math games contains classics in addition to new, unique, and modern online games.

 26. Awesome article over again! Thank you:)

 27. Super post indeed. We’ve been searching for this info.

 28. Alcohol and recreational medicines are known to become some of the most infamous libido enhancers for many years and many years.

 29. I have to show my affection for your kind-heartedness giving support to those individuals that actually need guidance on that topic. Your personal commitment to passing the message all around has been unbelievably informative and has frequently allowed some individuals like me to arrive at their pursuits. This useful tips and hints can mean much to me and still more to my colleagues. Many thanks; from everyone of us.

 30. The mixture of informative and quality content is definitely extremely rare with the wide range of blogs on the internet.

 31. It is fascinating to note that most men as well as doctors (is it because they are male?) believe that most impotence causes stem from the mental aspects or lifestyle aspects of a man’s life.

 32. Thank you a lot for providing individuals with an extremely breathtaking possiblity to check tips from here. It’s usually so good plus packed with a good time for me personally and my office fellow workers to visit your website at the very least thrice every week to read through the newest guidance you have. And of course, I am just usually pleased considering the gorgeous tips and hints you give. Some 1 tips on this page are absolutely the finest I have had.

 33. Hey cool weblog, just questioning what anti-spam software program you employ for feedback as a result of i get heaps on my blog. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 34. I used to be wondering what’s up with that bizarre gravatar??? I do know 5am is early and I’m not trying my greatest at that hour, but I hope I don’t appear to be this! I might nevertheless make that face if I am asked to do 100 pushups. lol Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 35. I used to be in search of crucial information on this subject. The information was necessary as I am about to launch my own portal. Thanks for offering a missing hyperlink in my business. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 36. Hello, I saw a 3 of your attention-grabbing posted posts and wished to ask if you would be keen on reciprocal pages? Group have weblog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 37. Hello, I saw a three of your attention-grabbing posted posts and needed to ask in the event you would be interested in reciprocal pages? Crew have weblog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 38. Within the greatest natural libido pills and not only will they treat impotence and provide you with a hard erection, they will also enhance sexual intercourse generate and overall levels of wellness in the same time.

 39. I really love the way you write this article, it’s seems that you’re very knowledgeable on the subject matter.

 40. I was wondering if you need to be a guest poster on my web site? and in alternate you could possibly include a hyperlink your publish? Please reply while you get an opportunity and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 41. Hi, i read your weblog often and that i personal a similar one and i was just questioning in the event you get a lot of spam feedback? If that’s the case how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I am getting so much recently it’s driving me mad so any help could be very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 42. I used to be wondering if you want to be a guest poster on my web site? and in trade you may include a link your submit? Please reply whenever you get a chance and I will ship you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 43. Howdy, i learn your weblog often and i personal an identical one and i used to be just wondering in case you get loads of spam comments? If so how do you forestall it, any plugin or anything you possibly can advise? I get a lot lately it’s driving me mad so any assistance is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 44. Have you ever thought about including a bit bit more than just your ideas? I mean, what you say is vital and everything. But its got no punch, no pop! Possibly for those who added a pic or two, a video? You possibly can have such a extra highly effective blog if you happen to let individuals SEE what youre talking about instead of simply studying it. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 45. But in today’s society this really is really treated as a issue. There are numerous methods for people to recover from psychological impotence.

 46. Glad to determine that this site is effective on my iPhone , everything I wish to do is functional.

 47. Forget about everything and attempt to possess fun. A carefree attitude is essential when it comes to sexual intercourse.

 48. Along with almost everything that appears to be developing inside this subject matter, many of your viewpoints are actually rather radical. Nonetheless, I am sorry, because I do not give credence to your entire suggestion, all be it radical none the less. It would seem to everybody that your commentary are generally not entirely validated and in reality you are generally yourself not thoroughly confident of the point. In any case I did take pleasure in reading through it.

 49. Thank you for your own efforts on this blog.

 50. Seo needs a superb search engine optimizer plan. Simply one of these strategies can make an enormous distinction in your websites place and company your web site brings you.

 51. Herbal remedies can get you a hard erection and treat impotence naturally - but they can also increase your libido which is important, for the total all round sexual experience.

 52. I used to be searching for crucial information on this subject. The knowledge was necessary as I am about to launch my own portal. Thanks for providing a lacking link in my business. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 53. A great method to solve this problem is to become relaxed before you turn out to be actual. Music and atmosphere is a great method to get into a seductive mood. Points such as these are excellent for lowering tension which may cause the difficulties.

 54. Wonderful learn, I just handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he really bought me lunch as a result of I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 55. Male impotence is a condition whereby a man isn’t capable of sexually pleasing the woman in his existence. This may be simply because of a weak erection a lot more popularly recognized as erectile dysfunction.

 56. I want to get across my love for your generosity in support of those individuals that require help with that question. Your very own commitment to getting the message along appeared to be quite insightful and have in every case encouraged many people much like me to get to their dreams. The warm and helpful tips and hints signifies a great deal a person like me and additionally to my fellow workers. With thanks; from everyone of us.

 57. Leads to for that disease range from 8 out of 12 from the top prescribed medicines of our day towards the result of mental disorder and physical deformity.

 58. Impotence in youthful men can trigger further difficulties with low self esteem and other life problems in themselves as nicely as their relationships. But, perhaps because impotence is not something which is openly discussed.

 59. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. apartament w warszawie Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!

 60. If you want to get an hard-on, you need to increase your levels of nitric oxide. Nitric oxide may be the crucial organic chemical which allows an hard-on to arrive to fruition - no erection can take location without having it.

 61. Think about making life changes instantly if you ever hope to see complete improvement without having the use of medication.

 62. to gain excess weight you are going to want to train tough, eat the suitable foods and get all of the rest you need

 63. Hi there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue. If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

 64. Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 65. Hi, i was attempting to subscribe but i can’t seem to get the rss to work. i believe it could be broken on your end, mainly because i’ve been using it for hours on end.

 66. If you need healthful hair you’ll choose to take methods to grow it having a excellent herbal hair essential oil

 67. The way to make your hair grow faster? This could be an odd question. I imply should you did you wouldn’t be reading this article would you? Effectively in this article I choose to share with you a uncomplicated way which you can make certain you realize ways to make your hair grow quicker.

 68. It’s really a great and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Szablony malarskie Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 69. I appreciate, cause I found just what I was looking for. overnatting You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 70. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. Fotografia slubna Wroclaw I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon..

 71. Hi there, I found your site via Google while looking for a related topic, your website came up, it looks good. katalogowanie programy I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 72. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Vinyl Banners Thanks

 73. Your RSS feed is not working. Digital Sound Effects is a new portal that contains thousands of sound effects. The Digital Sound Effects collection contains royalty free sound effects that can be used as introductions, extros or a background in any digital audio or video productions including podcasts. The Digital Sound Effects website contains a wide array of sound effects that range from realistic car crashes with screeching brakes to soothing nature sound effects.

 74. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Fotografia œlubna Katowice Do you have any methods to protect against hackers?

 75. Boy the commentator before makes a good point about the fields of bankrupts and realtors being full of stress. I find that it’s a good idea to relax in the sauna . Dealing with bankruptcy and realtors must be stressful, but a good point that you can apply almost anything to any area even this very entertaining but unrelated post.

 76. Hey, thanks for the great post. Honestly, about six months ago I started using the internet and there is so much nonsense out there. I appreciate that you put excellent content out that is clear and well-written. Good luck and thank you for the great tips.

 77. Dude, please tell me that youre going to write additional. I notice you havent written an additional blog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just as well important to become missed. Youve obtained so very much to say, such knowledge about this subject it would be a shame to see this blog disappear. The internet needs you, man!

 78. Hey - nice blog, just looking about some blogs, appears a quite great platform you’re using. I’m presently utilizing Wordpress for a couple of of my web sites but looking to alter one of them about to a platform comparable to yours like a trial run. Anything in particular you would recommend about it?

 79. Took me time to read all the comments, but I actually enjoyed the post. It proved to become Pretty useful to me and I am sure to all the commenters right here It is always great when you can not only be informed, but also entertained I’m certain you had fun writing this write-up.

 80. Thank you so much for providing individuals with a very breathtaking opportunity to check tips from this site. It is always very great and also jam-packed with a great time for me and my office co-workers to search your website at the least thrice in 7 days to learn the fresh items you have. Not to mention, we’re certainly amazed with all the remarkable tricks you give. przewozy autokarowe Selected two tips in this posting are absolutely the most beneficial we have had.

 81. Personal Injury Lawyers aren’t intimidated by the particular tactics involving insurance company adjusters or even insurance policy defense aide. In the event that we don’t receive a reasonable arrangement offer you, do not wait to look at an instance for you to tryout. In addition to representing patients of automobile injuries, myphillylawyer supplies thorough advice and hostile manifestation to the people injured at the job or perhaps as the result of health care negligence. Each of our philadelphia, missouri, attorneys ensure that customers realize their possibilities under the regulation.

 82. Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this page. I wound up in your weblog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once again within the long term to check out your blogposts down the road. Thanks!

 83. wow, hebat, aku bertanya-tanya bagaimana menyelesaikan masalah saya. dan kemudian menemukan situs Anda dengan google, saya belajar banyak, dan sekarang sudah agak jelas. Saya sudah bookmark situs Anda dan juga menambahkan rss. stay updated ya!!

 84. Really like your websites particulars! Undoubtedly a wonderful provide of data that’s extremely helpful. Keep it up to carry publishing and that i’m gonna proceed reading by way of! Cheers.

 85. I love the way you discuss this topic, abviously you’re very knowledgeable with this subject matter.

 86. Youre so right. Im there with you. Your blog is unquestionably worth a read if anybody comes across it. Im lucky I did because now Ive received a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You certainly put it in perspective for me.

 87. You made some good points in this post. I’ve done a lot of searching on the topic and found almost all people will agree with your article. Thanks, Nelson Eichorn

 88. I’m impressed, I need to say. Really not often do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the problem is one thing that not enough persons are speaking intelligently about. I am very blissful that I stumbled throughout this in my search for something relating to this.

 89. Run GiftAuto and not only do you save your finger from clicking all of your gift requests, you also hook up your friends and neighbors EVERYDAY with all the gifts they asked you for.

 90. The tips you provided here are really precious. Rrt had been such an enjoyable surprise to get that awaiting me immediately i woke up today. They are usually to the point and straightforward to interpret. Warm regards for the clever ideas you have shared above.

 91. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to seek out any individual with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is something that’s needed on the web, someone with slightly originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 92. While looking for a light fixture I found this website do you know anything about http://www.lamps-lighting.com/Kichler-Lighting/2771NI.html a picture of it is on this site Kichler Lighting 2771NI Brushed Nickel

  anyone?

 93. great article very informative will be back again to visit soon

 94. While looking for a light fixture I found this website do you know anything about http://www.lamps-lighting.com/Kichler-Lighting/42381MIZ.html a picture of it is on this site Kichler Lighting 42381MIZ Lacey Mission Bronze

  anyone?

 95. I am not new to blogging and truly value your blog. There is much innovative subject that peaks my interest. I am going to bookmark your web site and keep checking you out.

 96. Once I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any method you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 97. That’s the kind of article I like to read, perfectly written and with great content. I would like to start a blog on the same subject but I am not as good a writer as you are!

 98. Thanks for revealing your ideas on this blog. Additionally, a delusion regarding the banking companies intentions whenever talking about property foreclosure is that the bank will not getreceive my repayments. There is a specific amount of time that the bank can take payments occasionally. If you are very deep within the hole, they’re going to commonly demand that you pay the particular payment in full. However, i am not saying that they will not take any sort of payments at all. Should you and the traditional bank can seem to work some thing out, the foreclosure procedure may cease. However, when you continue to neglect payments underneath the new strategy, the property foreclosures process can just pick up from where it left off.

 99. Great read. Thanks for the info!

 100. Thank you for the wise critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We received a beneficial book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your data. I’m pretty glad to see such info which I was searching for a long time.

 101. Thanks for the strategies presented. One thing I should also believe is credit cards offering a 0% rate of interest often attract consumers together with zero interest, instant endorsement and easy internet balance transfers, nevertheless beware of the top factor that is going to void that 0% easy street annual percentage rate and to throw anybody out into the bad house quick.

 102. Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 103. Very interesting info !Perfect just what I was searching for!

 104. Thank you for that sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We acquired a good book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your details. I am really glad to see such info which I was searching for a long time.

 105. I admire the beneficial data you offer in your posts. I will bookmark your blog and also have my children examine up right here usually. I am fairly certain they’ll learn lots of new things here than anybody else!

 106. Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 107. Dude, please tell me that youre going to write a lot more. I notice you havent written an additional weblog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just also important to become missed. Youve obtained so substantially to say, such knowledge about this topic it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 108. First of all, allow my family value a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my particular are living members

 109. Took me time to read all the comments, but I truly enjoyed the post. It proved to become Very useful to me and I am positive to all the commenters here It is always great when you can not only be informed, but also entertained I’m positive you had fun writing this article.

 110. thank you admin,for your great blog !

 111. Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 112. Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.

 113. What youre saying is completely true. I know that everybody must say the same thing, but I just think that you put it in a way that everyone can understand. I also love the images you put in here. They fit so well with what youre trying to say. Im sure youll reach so many people with what youve got to say

 114. This is the very best weblog for any individual who wants to know about this topic. You know so a good deal its virtually challenging to argue with you (not that I genuinely would want Ha Ha). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Amazing stuff, just terrific!

 115. We fully appreciate your site post. You will find truly dozens of techniques we could put it to quite fantastic use by utilizing small or no effort with time and capital. Thank you truly concerning helping make the post answer countless issues we have got before now.

 116. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to search out any person with some unique ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is one thing that is needed on the web, somebody with a little originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 117. Hey. I need to to inquire something…is the following a wordpress site as we are planning to be moving over to WP. Furthermore did you make this design yourself? Kudos.

 118. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 119. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 120. Hello. I wanted to inquire some thing…is this a wordpress blog site as we are thinking about moving over to WP. Also did you make this theme yourself? Kudos.

 121. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful information particularly the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and best of luck, Chip-Tuner from Chip-Tuning in germany.

 122. Nice blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 123. Hey there. I want to to inquire something…is this a wordpress blog page as we are planning to be changing across to WP. Additionally did you make this template all by yourself? Thanks a lot.

 124. I want to express my passion for your generosity in support of folks that should have guidance on your area of interest. Your real commitment to getting the solution across appears to be amazingly practical and has in most cases empowered people like me to achieve their ambitions. Your new warm and helpful publication means a whole lot a person like me and still more to my office workers. Thank you; from each one of us.

 125. I’m typically to running a blog and that i really appreciate your articles. The article has really peaks my personal curiosity. I am going to bookmark your internet site and maintain checking for brand spanking new details.

 126. Magnificent web site. Lots of useful information here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And obviously, thanks for your sweat!

 127. Its good as your other posts , thanks for posting . 鈥?There is no sadder sight than a young pessimist. Mark Twain 1835 1910

 128. magnificent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You must proceed your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!

 129. Hello. Needed to inquire some thing…is this a wordpress web log as we are thinking about going over to WP. Furthermore did you make this design all by yourself? Thanks a lot.

 130. I’ll immediately grab your rss as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 131. I am also writing to let you be aware of what a notable encounter my friend’s girl obtained viewing your web site. She came to find a lot of pieces, not to mention what it is like to have a marvelous helping style to get the rest clearly understand some impossible subject matter. You really did more than our own expected results. Thanks for providing the informative, dependable, revealing and also fun guidance on this topic to Lizeth.

 132. Good blog! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 133. You made a few fine points there. I did a search on the subject and found nearly all folks will consent with your blog.

 134. hey there and thank you for your info. I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this website, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.. xixxi

 135. Recently, I didn’t give plenty of consideration to giving feedback on site page reports and have left feedback even much less. Reading through by means of your nice posting, will aid me to do so sometimes.

 136. Of course, what a great website and educative posts, I definitely will bookmark your site.All the Best!

 137. Good website. Plenty of helpful information here. I was looking for this.Thanks for sharing!

 138. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 139. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon..

 140. As soon as I noticed this web site I went on reddit to share some of the love with them.

 141. I am very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 142. You need to take part in a contest for among the best blogs on the web. I’ll suggest this website!

 143. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 144. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent website. A fantastic read. I’ll certainly be back… Play Online Poker Tournament

 145. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 146. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 147. Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any recommendations? Thanks!

 148. Valuable info. Lucky me I found your site by accident, and I am shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

 149. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content! 500 rubles

 150. I used to be more than happy to find this net-site.I wished to thanks in your time for this excellent learn!! I definitely enjoying each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 151. I haven’t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are excellent quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend

 152. I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 153. Soon after study a couple of of the blog posts on your website now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Pls have a look at my website too and let me know what you feel.

 154. This web page is known as a walk-through for all of the data you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll definitely discover it.

 155. It’s laborious to seek out educated individuals on this topic, however you sound like you realize what you’re talking about! Thanks

 156. you’ve gotten an excellent weblog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 157. This actually answered my downside, thank you!

 158. I discovered your weblog site on google and examine a couple of of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for ahead to reading extra from you in a while!…

 159. It’s best to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll suggest this website!

 160. very nice submit, i certainly love this website, carry on it

 161. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 162. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 163. WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 164. Good post. I be taught something more difficult on totally different blogs everyday. It would at all times be stimulating to learn content from different writers and follow a little bit one thing from their store. I’d desire to use some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink in your web blog. Thanks for sharing.

 165. are subsequent ur weblog about some days. completely like your own threads. by the way i most certainly will often be doing investigation with regards to the following subject matter. are you aware every other excellent web sites or it could be on line message boards wherever I’d personally obtain more? several thanks.

 166. This site is really a walk-by way of for all the information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively discover it.

 167. I will be thus pleased for ones time for it to post this kind of content. It’s usually instructing for you to someones point of view. Might be my spouse and i needs to have a period to help revisit along with search several of the publish blogs and forums. Thumbs right up for the great post!

 168. Certainly, Anyways i actually love the actual web page!! That is just a beneficial web page. I truly appear forward so that you can checking a great deal more tips that you might be placing eventually. We?ve truly figured out a great deal from this. Thanks a lot for your perception.

 169. You’re so amazing! I wont suppose Ive study anything such as this previously. So interesting to search out person with a few genuine thoughts on this particular subject. realy thanks for starting it up. this page can be something that is helpful on the internet, someone with a little creativity. important position for carrying something which new to the net!

 170. I’m amazed, I need to say. Really seldom can i go through a blog that’s both educative and enjoyable, and without a doubt, you may have hit the nail on the head. Your concept is actually outstanding; the problem is something which inadequate people are discussing intelligently about. I’m happy that I found this with my seek something relating to this.

 171. Could I just say what a comfort to search out anyone who definitely understands what they’re talking about on the internet. You actually have learned to bring a problem to light and allow it to significant. Even more people should read it all and know this particular side of the story. I cannot believe you aren’t very popular because you clearly have the gift.

 172. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 173. Hi there I am so excited I found your weblog, I really found you by mistake, while I was researching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I donít have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic work.

 174. I greatly appreciate all the info I’ve read here.

 175. Admiring the persistence you put into your blog and in depth information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account. http://www.bookmarkitnow.com/user.php?login=maugomezmg&view=history

 176. Appreciating the hard work you put into your site and detailed information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account. http://www.visionurl.com/user.php?login=dariusneld&view=history

 177. you have an incredible weblog here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 178. This is the precise weblog for anybody who wants to find out about this topic. You notice so much its almost arduous to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 179. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 180. First off I want to say excellent blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Thanks!

 181. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 182. I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 183. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 184. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 185. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 186. Good post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Thanks!

 187. Thank you very much, We now have happen to be searching for info regarding the question for a few years coupled with mail is best I’ve found outside right up till right now. However ,, whatever concerning the paycheck? You might be guaranteed relating to the present?

 188. Each inside, I used to be retailing about the same subject matter however cannot certainly find that it’s out there. A new thumbs upward just for this one particular.

 189. I just want to tell you that I am just newbie to blogging and absolutely enjoyed you’re blog. Likely I’m want to bookmark your website . You surely have excellent writings. Kudos for revealing your web site.

 190. Доставим интим досуг в столице Украины городе Киеве. Предлогаем вам самые настоящие бляди в Киеве.

 191. Howdy! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 192. Manufacturer time of day clothing accessories?cheap evening dresses online, is probably what precisely you would like after you have the next awesome occasion. These wedding gowns tend to be that is designed to suit you adequately and consequently adorn every one of your attractive curves. So dont procrastinate any more. If you would like unique found at almost any wedding which you like to be then you need to surely research what site provides. You’re sure to uncover specifically what thinking of a terrifically high-quality selling price that is likely ride in your financial budget.

 193. The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I do know it was my choice to learn, but I truly thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you can repair in case you werent too busy in search of attention.

 194. Merely wanna comment that you have a very decent internet site , I love the layout it really stands out.

 195. I’d have to verify with you here. Which isn’t something I often do! I take pleasure in studying a post that may make folks think. Also, thanks for allowing me to remark!

 196. Good site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

 197. I just couldn’t go away your website before suggesting that I extremely enjoyed the usual information a person supply on your visitors? Is gonna be again frequently in order to check out new posts

 198. Thanks for your article on this weblog. From my personal experience, there are times when softening upward a photograph may possibly provide the digital photographer with a chunk of an imaginative flare. Often however, that soft blur isn’t what exactly you had as the primary goal and can often times spoil a normally good picture, especially if you thinking about enlarging them.

 199. One other issue issue is that video games usually are serious anyway with the main focus on knowing things rather than entertainment. Although, it comes with an entertainment element to keep your kids engaged, each and every game is usually designed to work towards a specific set of skills or course, such as numbers or research. Thanks for your post.

 200. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is really irritating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 201. You can certainly see your skills within the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. “We may pass violets looking for roses. We may pass contentment looking for victory.” by Bern Williams.

 202. Simply desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply cool and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 203. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read through articles from other authors and use something from other sites.

Rašyti komentarą