BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Programavimo kalba tampa jau nebesvarbi?

Benaršydamas po “web development” tipo blogus užtikau įdomią mintį - šiomis dienomis programavimo kalba tampa nesvarbi, svarbiausias jos karkasas. Ir ši mintis man pasirodė visai logiška. Šiais laikais “darbo jėga” bei laikas kur kas brangesni nei geležis. Todėl labai svarbus užduočių atlikimo greitis, patogumas, plėtojimas. O tai didelę įtaką turi būtent programavimo kalbos karkasai (nesileidžiant į gilesnius pamąstymus).

Pažvelgus į 2007 metų statistiką, pukiai matom, kaip Ruby kalba šauna į viršų. Ir viskas dėl Ruby On Rails. Va kaip karkasas gali populiarint net pačią kalbą. Tiesa, būtų įdomu pamatyti išskirtinai kalbų statistiką, naudojama internetinių projektų kūrime.

Grįžtant prie temos minties, karkasų naudojimą turbūt galima priskirti net Web 2.0 terminui. Kažin ar turėtume tiek daug įvairių start-up’ų, jeigu ne šie karkasai. Kiek laiko užtruktų viso programinio kodo rašymas nuo nulio.

Rodyk draugams

Lietuviškuose Digg klonuose nieko naujo

Turim dar kelis bandymus - cut ir Žynios. Šie, kaip ir topix, sukurti ant pligg platformos. Tuo tarpu pligg platforma yra nemokama, labiausiai panaši į populiarųjį Digg. Taigi, kas naujo (seno) pas mus?

Lietuviskas Digg klonas - cut.lt

cut.lt (jau nėra visai naujokas, pirmai paskelbtai temai - 44 dienos), bet žiūrint į aktyvumą, galima sakyt nulinis. Suprantama, nėra ko norėt, su taip pat nulinėmis pastangomis. Dizainas šabloninis, idėjos nėra, įvaizdžio formavimo taip pat. Temos irgi  nepasižymi geru turiniu. O reklamų jau prikišta. Vienintelį mažą pliusą matau, jog patys parašė kaip blogų savininkai gali įsidėti balsavimo/siūlymo mygtuką. Nors nuorodą reiktų patalpinti gerai matomoje vietoje visame puslapyje, o ne vienkartinėje paskelbtoje temoje.

Lietuviskas Digg klonas - Zynios

Su Žynios situacija šiek tiek įdomesnė. Prie dizaino padirbėta minimaliai (kodėl nei vienas iš trijų bandymų visiškai nedirba su išdėstymu?), bet sakyčiau geresnis už abu kitus (topix ir cut). Patiko stambus šriftas ten, kur jo labiausiai reikia. Ir šiaip, visos puslapio dalys gan aiškiai išreikštos (vienas kabliukas - ant 1024×768 rezoliucijos, kategorijų meniu negražiai persikelia). Tiesa, pamiršo pakeisti puslapio ikonėlę (kuri rodoma naršyklės adreso lauke ir puslapio tab'e).

Aktyvumu pasigirti irgi negali, nors tai “šviežiausias” bandymas (prieš 7 dienas) ir turbūt niekur nereklamuotas. O temų turinys pasirodė visai neblogas.

Lietuviskas Digg klonas - Topix.lt

Tuo tarpu topix galima vadinti aktyviausiu, nors irgi gan lėtai einančiu į priekį. Akcija su marškinėliais jeigu davė, tai minimalią naudą. Su vizualiniu dizainu silpnai. Idėją/įvaizdį taip pat sunku įžvelgt.

Išvada būtu tokia, kad Žynios tikrai turi šansu tapti sėkmingiausiu Lietuvišku Digg klonu, jeigu bus įdėta pastangų bei investicijų. Tuo tarpu topix jeigu nenori prarast pozicijų (jeigu iš vis jų yra) - tegu nemiega.

Rodyk draugams

Žmonių žymėjimas realiame gyvenime įgauna formą

Pamenat seniau rašytą temą apie žmonių žymėjimą (tagging)? Šiandien gavau pakvietimą panašios sistemos testavimui. Tiesa, čia žmogaus neatpažįsta iš foto, bet pats žymėjimo principas jau įgyvendintas.

Sistema pavadinta - Spock. Kaip kūrėjai skelbia, jau yra “suindeksuota” virš 100.000.000 žmonių, ir kiekvieną diena pasipildo dar keliais milijonais. Projektas daug žadantis.

Spock_index_1183400937724

Taigi, šiek tiek apie pačią sistema. Nors klaidų dar yra (pirma pasitaikiusi, tai po lietuviškų raidžių užklausoje sistema parodo klaidą), bet jau šį tą nuveikti galima. Paiešką galima vykdyti pagal vardą, pavardę, žymes, vietą, amžių, lytį:

Spock_advanced_search_1183400892743

O apie surastą asmenį rodoma tokia informacija:

Spock_Jennifer Lopez_1183401617385

Paspaudus ant šalia žymės esančio mygtuko galima sutikti arba nesutikti, jog ta žymė būdinga tam žmogui. Taip pat pridėti naują žymę ar susijusią nuorodą.

Kiekvienas užsiregistravęs Spock sistemoje gali importuoti savo duomenis/kontaktus iš tokių sistemų kaip: Outlook, Outlook Express, Yahoo! Mail, Hotmail, AOL, Gmail, Plaxo, LinkedIn.
Ir be abejo, aprašyti save.

Pabandymui paieškojau lietuvių. Pagrinde visa informacija paimta iš LinkedIn. Jeigu tavęs ten nėra, jokios informacijos iš Spock neišgausi.

Išvados: tobulėti dar tikrai yra kur, bet iš esmės, gauti greitą informaciją apie žmogų bei panagrinėti jo žymes labai patogu. Šią paiešką galima įsidėti net į Firefox paieškos laukelį prie Google, Wikipedios ir t.t.

Rodyk draugams

Web 2.0 ir politika? Kodėl gi ne!

Kad politikai rašo blogus jau nieko nestebina, ypač užsienio valstybėse. Bet dar galbūt ne visi girdėjot/matėt, kad internete vyksta ir prezidento debatai. Tokį sprendimą sugalvojo CNN ir YouTube:

Principas labai paprastas - kiekvienas norintis Amerikos pilietis nusiunčia savo video klausimą, ir galbūt būtent jo klausimas bus atsakytas taip pat video formatu. Kiekvieną tokį klausimą/atsakymą bus galima komentuoti tiesiai YouTube’eje. Žinant tokias kompanijas kaip CNN ir Google (YouTube), nešvariai cenzūrai vietos nėra.

Kalbant apie Lietuva, mes irgi turim Videogaga! Bet tikriausiai naivu būtų tikėtis kažko panašaus per pastaruosius metus. Įsivaizduokim bobutę kaime filmuojant savo klausimą ir dalyvaujant komentarų mūšyje…

O gal padarom debatus uonėj?

 

Rodyk draugams

Kas gi iš tiesų yra tas Mashup?

Praeitoje temoje apie Google Mashups buvo klausiama, o kas gi iš tiesų yra tas Mashup? Kaip wikipedia teigia, tai web aplikacijos hibridas.

Tai toks hibridas, kada pasinaudojama kitų projektų sukurtomis sistemomis (API) ar jų duomenimis sukuriant kažką naujo. Tai gali būti suasmenintas žemėlapis, audio/video socialūs tinklai ir begalės kitų.

Dažnai neapsiribojama vienu šaltiniu, o sujungiama keletas į krūvą. Kaip nvivo.es. Šis projektas jungia Musicbrainz, last.fm, Google, 11870.com mashup'us. Dar vienas vertas dėmesio trivop.com. Čia sujungta Google Maps su video. Rezultatas - prieš pasirinkdamas ir užsisakydamas viešbutyje kambarį, gali peržiūrėt juos “gyvai”.

Nors čia tik pirmi man pasitaikę, jų yra labai daug.

Statistiškai daugiausiai panaudojami žemėlapiai:

mashups

Turim ir mes, lietuviai, tokį - WiFi miestas. Tai Vilniaus HotSpot'ų duomenų bazė.

Rodyk draugams

Web 1.0 - Web 2.0 - Web 3.0 - Kas toliau?

Prieš kokius nepilnai metus, viename nemažame portale buvau padaręs apklausą “Kas yra Web 2.0?”. Rezultatai buvo nedžiuginantys. Dabar situacija manau būtų kur kas geresnė, nes jau ir Lietuvoje šis terminas pradėtas vartoti dažnai. Ok, su šia naujovę susipažinom, o kas toliau?

Užsienio interneto platybėse tas Web 2.0 jau įprastas ir kasdieniškas reiškinys, laikas judėti pirmyn. O tai reiškia Web 3.0? Kitaip tariant, bręsta trečioji interneto generacija? Kokia ji?

Read/WriteWeb” teigia, kad tai toks reiškinys, kada interneto puslapiai jau tampa interneto servisais su savo API. Visas šis reiškinys padalinamas į dvi kategorijas - pirmoji, kada informacija duodama (del.icio.us, Flickr) ir kada ji imama iš kitų puslapių ir struktūrizuojama, padalinama į kategorijas (Dapper, Teqlo, Yahoo! Pipes).

Na man asmeniškai čia tik terminų “žaismas”. Faktas, kad šie nauji servisai labai skiriasi nuo senųjų puslapių bei jų supratimo, bet vadinti juos jau trečios kartos internetu kiek per anksti. Tokiais tempais greit ir Web 10.0 turėsim, nors dabar į madą ateina žymėti ne skaičiukais, o pavadinimais (kaip  Ubuntu Edgy Eft, Feisty Fawn. Tarp kitko, atsinaujino Ubuntu puslapis). 

Rodyk draugams

Web 2.0 debesėlis pagal webdu.nulis arba “Kas yra Web 2.0?”

Jau senai galvojau, kaip čia geriau paaiškinti “Kas yra Web 2.0?”. Ar rašyti ilgus tekstus ir bandyti aiškinti kas kur ir su kuo, o gal tiesiog grafiškai iliustruoti (kaip Markus Angermeier, dar 2005 metais). Pasirinkau pastarąjį variantą.

Manau, kad toks būdas kur kas lengviau suvokiamas (jei nesi internetinis naujokas).
Web2.0_debeselis_pagal_webdunulis_v1.0


Panašios temos:

Rodyk draugams

Dar vienas naujas paieškos variklis - hakia

Paskutiniu metu pastebėjau, kad jų gan sparčiai daugėja. Pagrindinis jų tikslas - suprasti užklausos klausimą ir pateikti atsakymą. Kiek man yra žinoma, dar to pasiekti nepavyko niekam. Tačiau prie to intensyviai dirbama. Tai tik laiko klausimas.

hakia teigia, kad tai bus įgyvendinta jau šiais 2007 metais. Ar tai reiškia Google paieškos pabaigą? Nemanau. Bent jau per vienerius metus.  Tuo labiau, kad ir jie nestovi vietoj su SearchMash.

Bet aišku, kiekvienas progresas yra labai sveikintinas.

Rodyk draugams

Web 2.0: Kompanijos pareigų hierarchija - cogmap.com

Tai projektas wiki pagrindu (gali keisti informaciją visa bendruomenė), kurio pagalba galima sudaryti kompanijos  darbuotojų/pareigų hierarchiją. Didžiosioms kompanijoms gal netgi labai reikalingas dalykas.
Screenshot - cogmap
Jau dabar galima rasti planą tokių kompanijų kaip:

P.S. Jei kas užmatys/sudarys Lietuviškos kompanijos hierarchiją, dėl įdomumo palikit komentarą. 

Rodyk draugams

Šiek tiek Web 2.0 logotipų ir kaip juos pasidaryti

Galbūt kažkas norės atsinaujinti logotipą, privesdamas labiau prie Web 2.0 stiliaus? Tam yra gan neblogas pamokymas.
O jeigu ne, tai galite pažiūrėti, kaip žmonės iš viso pasaulio keičia žinomų kompanijų logotipus.

Rodyk draugams